BC Beer Awards 2013 / Cask Festival – October 19th 2013

On October 19th, 2013 the BC Beer Awards 2013 / Cask Festival was held at the Croatian Cultural Centre in Vancouver BC.  The event was a partnership of BC Craft Beer Month, BC Beer Awards and Camra BC.  Like every year this event was hosted to celebrate all the amazing Craft Beer being produced in British Columbia.  This was the fourth annual event and was a big step up on last years event (very polished).    The Awards ran from 1 to 6 PM.

bc-craft-beer-week 547165_576109142421262_1952514880_ncamra

I would like to thank the following people and groups.

First
Lundy of BC Craft Beer Month for letting me Volunteer at her booth
Secondly Sponsors
Camra BC, Beir Craft Bistro, BC Craft Beer Month, Hops Connect, Chrislan, Vancouver Brewery Tour
Media Partner
CBC
Charitable Beneficiaries
Greater Vancouver Food Bank, BCHF BC Hospitality Foundation, Get Home Safe BC Liquor Stores

I was not going to be able to go to the event this year but Lundy made it happen!  It was really fun to stand of the other side of the booth this year and see what it is like to be a volunteer.  Being on the other side of the booth I was able to connect with so many people and find out what they loved about the beer at the event.  I was also able to get recommendations on what beer to try when I was able to check out some samples.  At the Booth we sold Beautiful Brewers of BC Calendars as well as BC Craft Beer Month Shirts.  We also Poured the BC Craft Beer Month Collaboration Beer the “Spruce Tip Stout” a Brewery Creek District collaboration brewed by Main Street, 33 Acres, R&B, Red Truck and Brassneck Brewing.

IMG_00001854 IMG_00001855 IMG_00001856 IMG_00001857

I was able to get a break from the booth before the awards to sample some beer and visit with all my great beer friends.  I tried samples from a few breweries including Central City, Bridge, Driftwood, Granville Island, Howe Sound, Persephone, Parallel 49, Tree Brewing, Yaletown.  I don’t think I could pick a favorite beer at the event but I can say I was super excited to sample Persephone Brewing Companies beer and was even more excited about it after tasting it!

The full list of breweries pouring at the event from what I understand are as follows:  33 Acres Brewing Company, Big Ridge, Big River, Big Surf, Bridge, Coal Harbour, Central City (Red Racer), Coal Harbour, Dead Frog, Deep Cove, Driftwood, Fernie, Four Winds, Granville Island Brewhouse Whistler, Howe Sound, Hoyne, Lighthouse, Longwood, Moon Under Water, Nelson Brewing Co, Old Yale,Persephone, Parallel 49, Powell Street, R&B, Red Truck, Steam Works, Tinwhistle, Townsite, Tree Brewing, Vancouver Island, Whistler and Yaletown Brewing.

Around 3pm the awards started at the main stage.  The presenter was Stephen Quinn of CBC radio.  He was a great host and added so great bits of info on beer styles for the less knowledgeable and made a few good jokes.  Well lets waste no more time and let you know who won all the awards this year!

Session Lager – 13 entries
1st Place – Big Surf – Big Surf Lager – Wolfgang Hoess
2nd Place – High Mountian Brewing Company – Lifty Lager – Derrick Franche
3rd Place – Coal Harbour Brewing Co – 311 Helles Lager- Ethan Allured

Pilsner – 13 entries
1st Place – Central City Brewers and Distillers – Red Racer Pilsner – The Central City Brew Crew
2nd Place – Tree Brewing Co. – Kelowna Pilsner – Dave Gokiert
3rd Place – Parallel 49 Brewing Company – Crane Kick – Graham With
Special Mention – 4 Winds Brewing Company – Pilsner – Brent Mills

Special Lager – 8 entries
1st Place – Vancouver Island Brewery – Hermannator Ice Bock – Ralf Pittroff
2nd Place – Dead Frog Brewery – The Session Vienna Lager – Tony Dewald
3rd Place – Tree Brewing Co. – Captivator Doppelbock – Dave Gokiert

Session Ale – 26 entries
1st Place – The Nelson Brewing Co – Wild Honey Organic Ale – Mike Kelly
2nd Place – Phillips Brewing Co – Slipstream Ale
3rd Place – Parallel 49 Brewing Company – Red Eye – Graham With

English Ale – 14 entries
1st Place – The Nelson Brewing Co- Hop Good Organic Session IPA – Mike Kelly
2nd Place – Central City Brewers and Distillers – Red Racer ESB – The Central City Brew Crew
3rd Place – Powell Street Craft Brewery – Old Jalopy Pale Ale – David Bowkett
Special Mention – Okanagan Spring – Pale Ale

American Ale – 28 entries
1st Place – Parallel 49 Brewing Company – Gypsy Tears – Graham With
2nd Place – Old Yale Brewing Co. – Old Yale Pale Ale – Larry Caza
3rd Place – Central City Brewers and Distillers – Red Racer Pale Ale – The Central City Brew Crew

Wheat Beer – 18 entries
1st Place – Deep Cove Brewers and Distillers – Quick Wit Wheat Ale – Kevin Emms
2nd Place – Moon Under Water Brewery – The Victorious Weizenbock – Clay Potter
3rd Place – Howe Sound Brewing – King Heffy Imperial Heffeweizen – Paul Wilson & Franco Corno

Fruit Beer – 18 entries
1st Place – Central City Brewers and Distillers – Red Racer Raspberry Wheat Ale – The Central City Brew Crew
2nd Place – Parallel 49 Brewing Company – Seed Spitter – Graham With
3rd Place – Fernie Brewing Company – Fernie What the Huck – Gord Demaniuk/Paul Graham

Vegetable / Spice Beer – 20 entries
1st Place – Central City Brewers and Distillers – Red Racer Pumkin Ale – The Central City Brew Crew
2nd Place – Steamworks Brewing Company – Steamworks Espresso Stout – Caolan Vaughn & Takeshi Guenette
3rd Place – R&B Brewing Company – Birra Fresca Cucumber Mint I.P.A. – Todd Graham

Special Beer – 25 entries
1st Place – Howe Sound Brewing – Wee Beastie Oak Aged Scotch Ale – Paul Wilson & Franco Corno
2nd Place – Parallel 49 Brewing Company – From East Van With Love – Graham With
3rd Place – Coal Harbour Brewing Co – Smoke & Mirrors Smoked Imperial Ale – Ethan Allured

Scottish / Irish – 7 entries
1st Place – Lighthouse Brewing Company – Race Rocks Amber – Dean Mcleod
2nd Place – Tree Brewing Co. – Groove Session Ale – Dave Gokiert
3rd Place – Fernie Brewing Company – Fernie Big Caboose Red Ale – Gord Demaniuk/Paul Graham

Brown / Porter – 23 entries
1st Place – Phillips Brewing Co – Chocolate Porter
2nd Place – Townsite Brewing – PowTown Porter- Cedric Dauchot
3rd Place – Parallel 49 Brewing Company – Old Boy – Graham With
Special Mention – Hoyne Brewing Company – Dark Matter – Sean Hoyne (no trophy)

Stout – 14 entries
1st Place – Persephone Brewing Company – Stout-Off Stout – Anders McKinnon
2nd Place – Longwood Brewing – Stoutnik Russian Imperial Stout – Harley Smith
3rd Place – Old Yale Brewing Co. – Sasquatch Stout – Larry Caza

Belgian / Sour Beer – 15 entries
1st Place – Yaletown Brewing Company – Yaletown Oud Bruin – Yaletown Brewers
2nd Place – Granville Island Brewing – Thirsty Farmer Saison – Vern Lambourne
3rd Place – Four Winds Brewing Company – Wild Flower Saison – Brent Mills

IPA – India Pale Ale – 34 entries
1st Place – Driftwood Brewing Company – Fat Tug IPA – Jason Meyer & Kevin Hearsum
2nd Place – Driftwood Brewing Company – Sartori Harvest IPA – Jason Meyer & Kevin Hearsum
3rd Place – Moon Under Water Brewery – Tranquility IPA – Clay Potter
Special Mention – Hoyne Brewing Company – Devils Dream IPA – Sean Hoyne (no trophy)

Imperial IPA – 11 entries
1st Place – Central City Brewers and Distillers – Central City Imperial IPA – The Central City Brew Crew
2nd Place – Phillips Brewing Co – Amnesiac Double IPA
3rd Place – Parallel 49 Brewing Company – The Hopnitist – Graham With

Strong – 8 entries
1st Place – Central City Brewers and Distillers – Thor’s Hammer – The Central City Brew Crew
2nd Place – Parallel 49 Brewing Company – Vow of Silence – Graham With
3rd Place – Townsite Brewing – Biere d’Hiver – Cedric Dauchot

Best In Show
Vancouver Island Brewery – Hermannator Ice Bock – Ralf Pittroff

CBC People’s Choice Award
Powell Street Brewery – Whisky Porter

VanBrewers Dan Small Home Brew Award
1st Place – John Follinsbee
2nd Place – Tak Guenette
3rd Place – Adam Crandall

Because I took a ton of time taking photos during the awards I headed back to the the BC Craft Beer month booth and relieved the other crew for the rest of the show.  There were lots of people to serve and chat with and we ended up selling a bunch of Beautiful Brewers Of BC Calendars as well as a bunch of BC Craft Beer Month Shirts.  I could tell from everyone at the event that they had a ton of fun and enjoyed all the beer being served.  I look forward to next years event and look forward to which new breweries win next year!  I can’t wait until the next time I can Volunteer at a beer event in the future!  Hint Hint!

Full Sized Photos can be viewed here!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s