BC Beer Awards 2013 / Cask Festival – October 19th 2013


On October 19th, 2013 the BC Beer Awards 2013 / Cask Festival was held at the Croatian Cultural Centre in Vancouver BC.  The event was a partnership of BC Craft Beer Month, BC Beer Awards and Camra BC.  Like every year this event was hosted to celebrate all the amazing Craft Beer being produced in British Columbia.  This was the fourth annual event and was a big step up on last years event (very polished).    The Awards ran from 1 to 6 PM.

bc-craft-beer-week 547165_576109142421262_1952514880_ncamra

I would like to thank the following people and groups.

First
Lundy of BC Craft Beer Month for letting me Volunteer at her booth
Secondly Sponsors
Camra BC, Beir Craft Bistro, BC Craft Beer Month, Hops Connect, Chrislan, Vancouver Brewery Tour
Media Partner
CBC
Charitable Beneficiaries
Greater Vancouver Food Bank, BCHF BC Hospitality Foundation, Get Home Safe BC Liquor Stores

I was not going to be able to go to the event this year but Lundy made it happen!  It was really fun to stand of the other side of the booth this year and see what it is like to be a volunteer.  Being on the other side of the booth I was able to connect with so many people and find out what they loved about the beer at the event.  I was also able to get recommendations on what beer to try when I was able to check out some samples.  At the Booth we sold Beautiful Brewers of BC Calendars as well as BC Craft Beer Month Shirts.  We also Poured the BC Craft Beer Month Collaboration Beer the “Spruce Tip Stout” a Brewery Creek District collaboration brewed by Main Street, 33 Acres, R&B, Red Truck and Brassneck Brewing.

IMG_00001854 IMG_00001855 IMG_00001856 IMG_00001857

I was able to get a break from the booth before the awards to sample some beer and visit with all my great beer friends.  I tried samples from a few breweries including Central City, Bridge, Driftwood, Granville Island, Howe Sound, Persephone, Parallel 49, Tree Brewing, Yaletown.  I don’t think I could pick a favorite beer at the event but I can say I was super excited to sample Persephone Brewing Companies beer and was even more excited about it after tasting it!

The full list of breweries pouring at the event from what I understand are as follows:  33 Acres Brewing Company, Big Ridge, Big River, Big Surf, Bridge, Coal Harbour, Central City (Red Racer), Coal Harbour, Dead Frog, Deep Cove, Driftwood, Fernie, Four Winds, Granville Island Brewhouse Whistler, Howe Sound, Hoyne, Lighthouse, Longwood, Moon Under Water, Nelson Brewing Co, Old Yale,Persephone, Parallel 49, Powell Street, R&B, Red Truck, Steam Works, Tinwhistle, Townsite, Tree Brewing, Vancouver Island, Whistler and Yaletown Brewing.

Around 3pm the awards started at the main stage.  The presenter was Stephen Quinn of CBC radio.  He was a great host and added so great bits of info on beer styles for the less knowledgeable and made a few good jokes.  Well lets waste no more time and let you know who won all the awards this year!

Session Lager – 13 entries
1st Place – Big Surf – Big Surf Lager – Wolfgang Hoess
2nd Place – High Mountian Brewing Company – Lifty Lager – Derrick Franche
3rd Place – Coal Harbour Brewing Co – 311 Helles Lager- Ethan Allured

Pilsner – 13 entries
1st Place – Central City Brewers and Distillers – Red Racer Pilsner – The Central City Brew Crew
2nd Place – Tree Brewing Co. – Kelowna Pilsner – Dave Gokiert
3rd Place – Parallel 49 Brewing Company – Crane Kick – Graham With
Special Mention – 4 Winds Brewing Company – Pilsner – Brent Mills

Special Lager – 8 entries
1st Place – Vancouver Island Brewery – Hermannator Ice Bock – Ralf Pittroff
2nd Place – Dead Frog Brewery – The Session Vienna Lager – Tony Dewald
3rd Place – Tree Brewing Co. – Captivator Doppelbock – Dave Gokiert

Session Ale – 26 entries
1st Place – The Nelson Brewing Co – Wild Honey Organic Ale – Mike Kelly
2nd Place – Phillips Brewing Co – Slipstream Ale
3rd Place – Parallel 49 Brewing Company – Red Eye – Graham With

English Ale – 14 entries
1st Place – The Nelson Brewing Co- Hop Good Organic Session IPA – Mike Kelly
2nd Place – Central City Brewers and Distillers – Red Racer ESB – The Central City Brew Crew
3rd Place – Powell Street Craft Brewery – Old Jalopy Pale Ale – David Bowkett
Special Mention – Okanagan Spring – Pale Ale

American Ale – 28 entries
1st Place – Parallel 49 Brewing Company – Gypsy Tears – Graham With
2nd Place – Old Yale Brewing Co. – Old Yale Pale Ale – Larry Caza
3rd Place – Central City Brewers and Distillers – Red Racer Pale Ale – The Central City Brew Crew

Wheat Beer – 18 entries
1st Place – Deep Cove Brewers and Distillers – Quick Wit Wheat Ale – Kevin Emms
2nd Place – Moon Under Water Brewery – The Victorious Weizenbock – Clay Potter
3rd Place – Howe Sound Brewing – King Heffy Imperial Heffeweizen – Paul Wilson & Franco Corno

Fruit Beer – 18 entries
1st Place – Central City Brewers and Distillers – Red Racer Raspberry Wheat Ale – The Central City Brew Crew
2nd Place – Parallel 49 Brewing Company – Seed Spitter – Graham With
3rd Place – Fernie Brewing Company – Fernie What the Huck – Gord Demaniuk/Paul Graham

Vegetable / Spice Beer – 20 entries
1st Place – Central City Brewers and Distillers – Red Racer Pumkin Ale – The Central City Brew Crew
2nd Place – Steamworks Brewing Company – Steamworks Espresso Stout – Caolan Vaughn & Takeshi Guenette
3rd Place – R&B Brewing Company – Birra Fresca Cucumber Mint I.P.A. – Todd Graham

Special Beer – 25 entries
1st Place – Howe Sound Brewing – Wee Beastie Oak Aged Scotch Ale – Paul Wilson & Franco Corno
2nd Place – Parallel 49 Brewing Company – From East Van With Love – Graham With
3rd Place – Coal Harbour Brewing Co – Smoke & Mirrors Smoked Imperial Ale – Ethan Allured

Scottish / Irish – 7 entries
1st Place – Lighthouse Brewing Company – Race Rocks Amber – Dean Mcleod
2nd Place – Tree Brewing Co. – Groove Session Ale – Dave Gokiert
3rd Place – Fernie Brewing Company – Fernie Big Caboose Red Ale – Gord Demaniuk/Paul Graham

Brown / Porter – 23 entries
1st Place – Phillips Brewing Co – Chocolate Porter
2nd Place – Townsite Brewing – PowTown Porter- Cedric Dauchot
3rd Place – Parallel 49 Brewing Company – Old Boy – Graham With
Special Mention – Hoyne Brewing Company – Dark Matter – Sean Hoyne (no trophy)

Stout – 14 entries
1st Place – Persephone Brewing Company – Stout-Off Stout – Anders McKinnon
2nd Place – Longwood Brewing – Stoutnik Russian Imperial Stout – Harley Smith
3rd Place – Old Yale Brewing Co. – Sasquatch Stout – Larry Caza

Belgian / Sour Beer – 15 entries
1st Place – Yaletown Brewing Company – Yaletown Oud Bruin – Yaletown Brewers
2nd Place – Granville Island Brewing – Thirsty Farmer Saison – Vern Lambourne
3rd Place – Four Winds Brewing Company – Wild Flower Saison – Brent Mills

IPA – India Pale Ale – 34 entries
1st Place – Driftwood Brewing Company – Fat Tug IPA – Jason Meyer & Kevin Hearsum
2nd Place – Driftwood Brewing Company – Sartori Harvest IPA – Jason Meyer & Kevin Hearsum
3rd Place – Moon Under Water Brewery – Tranquility IPA – Clay Potter
Special Mention – Hoyne Brewing Company – Devils Dream IPA – Sean Hoyne (no trophy)

Imperial IPA – 11 entries
1st Place – Central City Brewers and Distillers – Central City Imperial IPA – The Central City Brew Crew
2nd Place – Phillips Brewing Co – Amnesiac Double IPA
3rd Place – Parallel 49 Brewing Company – The Hopnitist – Graham With

Strong – 8 entries
1st Place – Central City Brewers and Distillers – Thor’s Hammer – The Central City Brew Crew
2nd Place – Parallel 49 Brewing Company – Vow of Silence – Graham With
3rd Place – Townsite Brewing – Biere d’Hiver – Cedric Dauchot

Best In Show
Vancouver Island Brewery – Hermannator Ice Bock – Ralf Pittroff

CBC People’s Choice Award
Powell Street Brewery – Whisky Porter

VanBrewers Dan Small Home Brew Award
1st Place – John Follinsbee
2nd Place – Tak Guenette
3rd Place – Adam Crandall

Because I took a ton of time taking photos during the awards I headed back to the the BC Craft Beer month booth and relieved the other crew for the rest of the show.  There were lots of people to serve and chat with and we ended up selling a bunch of Beautiful Brewers Of BC Calendars as well as a bunch of BC Craft Beer Month Shirts.  I could tell from everyone at the event that they had a ton of fun and enjoyed all the beer being served.  I look forward to next years event and look forward to which new breweries win next year!  I can’t wait until the next time I can Volunteer at a beer event in the future!  Hint Hint!

Full Sized Photos can be viewed here!

Beautiful Brewers Of British Columbia (2014 Calendar)


I am always a fan of a good fundraiser especially when the cause hits close to home.  This year 12 local BC breweries and the Photographer Stacey Aumonier got together and put together a calendar to raise money for the BC Cancer Foundation.

SAP_COVER

The twelve breweries involved are Deep Cove, Howe Sound, Tofino, Coal Harbour, Central City (Red Racer), Moon Under Water, Hoyne, Parallel 49, R&B, Spinnakers, Vancouver Island and Storm Brewing.  This is a very tasteful nude calendar and a ton of fun!

A great example of what this calendar is about is the July photo.  Here you will find James and Heather of Storm Brewing in Vancouver in the hot tub…. I mean mash tun.

SAP_STORM

This calendar will be available at all 12 breweries as well as Legacy Liquor Store (Vancouver) and Cannery Cold Beer and Wine (Sidney).  The calendar will also be available elsewhere and I will update this post if I can find out where.  So go out and pick up a copy of the Calendar for you and all your friends and help Cancer Research while you are at it!  I can not wait to hang my copy on the wall and I look forward to a 2015 edition too!

Both Photos used with permission of the Photographer and were both sent to me by Stacey.  Please do not download these photos as the copy writes are owned by her.

BC Beer Awards 2012 / CAMRA’s Harvest Cask Festival – October 13th 2012


On October 13th, 2012 the Third Annual British Columbia Beer Awards & CAMRA Harvest Cask Festival was held at Chapel Arts in Vancouver BC.  This event was put on by a partnership of British Columbia Beer Awards, British Columbia Craft Beer Month and CAMRA British Columbia.  This is an amazing event put on to celebrate all the amazing beer being produced across this vast Province!

   

First off I would also like to thank the following people!

“Brewery Creek Liquor Store (for their support)

CAMRA BC / CAMRA Vancouver (for their hard work)

BC Craft Beer Month (for their partnership)

Chrislan Ceramics (for the amazing handles)

Pacific Institute of Culinary Arts (for providing space for judging)

Chapel Arts (for being an amazing venue)

Jonathan Lloyd Walker (for being an engaging host)”

Both Steve and I attended this event for the first time and did not know what to expect.  The doors to the event opened at 1pm on the first real torrential downpour of the year (what a good day to stay in and drink!).  The day started off with the Cask Festival which included beer from the following breweries: Big Ridge, Coal Harbour, Driftwood, Granville Island, Howe Sound, Hoyne, Lighthouse, Old Yale, Parallel 49, Phillips, R&B, Red Racer (Central City), Red Truck, Spinnakers, Steamworks, Storm, Townsite, Tree, Vancouver Island and Yaletown.  At events like this you will never find a more friendly and interesting crowd that loves to mingle and chat about craft beer.  Be it Brewmasters, CAMRA Directors or just good old beer enthusiasts, there was always great conversation to go along with the amazing beer.  Every beer was available for tasting excluding the one cask of Driftwood’s “Sartori Harvest IPA” seemingly the current holy grail of BC beer.  This beer was only available to CAMRA BC members.  I joined CAMRA just for the taste (Glad I did too!) as well as all the other benefits.  Breakdowns of all the beer tasted at this event will trickle onto the blog as it is written.  Thank you to everyone that took the time to stop and chat, you all made for a great time!  It was especially great to meet and talk with both Sean Hoyne and Gary Lohin for the first time, two amazing brewmasters and all around great people.

The award ceremony started at 3:45pm in the main hall area of Chapel Arts.  The award presenter was Jonathan Lloyd Walker a BC/LA based actor, screen writer and creative producer.  During the proceedings Jonathan Walker had some great jokes and made the proceedings go very smoothly but it was a good thing the event was 19+.  This year hosted a record number of entrants from Breweries to Brew Pubs.  The Judging was done on September 29th 2012 at the Pacific Institute of Culinary Arts.  12 beer categories were judged by certified Beer Judges, Cicerones, Sommeliers and noted beer and food lovers according to the program.

Without further ado here are this years winners of the BC Beer Awards:Best of Show – Steamworks Pilsner -Conrad Gmoser of Steamworks Brewing Company

Lager/Pilsner – 22 Beers

1.) Steamworks Pilsner – Conrad Gmoser of Steamworks Brewing Company

 2.) Beach Blonde Lager – Stefan Buhl of Tree Brewing Company

 3.) Kelowna Pilsner – Stefan Buhl of Tree Brewing Company

 

Special Lager – 8 Beers

1.) Brewmaster’s Black – Stefan Tobler of Okanagan Spring Brewery

 2.) Hermann’s Dark Lager – Ralf Pittroff of Vancouver Island Brewery

 3.) Iron Plow Harvest Marzen – Ralf Pittroff of Vancouver Island Brewery

 

Session – 17 Beers

1.) High Country Kolsch -Bart Larson of Mt. Begbie Brewing Company

 2.) Seadog Amber Ale – Ralf Pittroff of Vancouver Island Brewery

 3.) Begbie Cream Ale -Bart Larson of Mt. Begbie Brewing Company

 

Wheat/Rye – 22 Beers

1.) Belgian White – Dean Mcleod of Lighthouse Brewing Company

 2.) King Heffy Imperial Hefeweizen – Paul Wilson and Franco Corno of Howe Sound Brewing Company

 3.) White Bark Ale – Jason Meyer and Kevin Hearsum of Driftwood Brewing Company

 

Pale – 41 Beers

1.) Red Racer Classic Pale Ale – Gary Lohin of Central City Brewing Company

 2.) Salt Spring ESB – Murray Hunter of Gulf Island Brewing

 3.) River Rock Bitter – Daniel Murphy of Canoe Brewpub

 

Cascadian Dark Ale – 4 Beers

1.) Skookum Cascadian Brown Ale – Matt Phillips of Phillips Brewing Company

 2.) Gathering Storm Cascadian Dark Ale – Paul Wilson and Franco Corno of Howe Sound Brewing Company

 3.) Cascadia Dark Ale – Tommie Grant of Spinnakers Brewpub and GuestHouses

 

Porter/Brown – 24 Beers

1.) Pow Town – Cedric Dauchot of Townsite Brewing Inc

 2.) Dark Chocolate Porter – Dean Mcleod of Lighthouse Brewing Company

 3.) Longboat Chocolate Porter – Matt Phillips of Phillips Brewing Company

 

Scottish/Irish – 3 Beers

1.) Big Caboose Red Ale – Gord Demaniuk of Fernie Brewing Company

 

Fruit – 15 Beers

1.) Blackberry Festivale – Cedric Dauchot of Townsite Brewing Inc

 2.) 4 Way Fruit Ale – Paul Wilson and Franco Corno of Howe Sound Brewing Company

 3.) Seedspitter Watermelon Wit – Graham With of Parallel 49 Brewing Company

 

Stout – 14 Beers

1.) Keepers Stout – Dean Mcleod of Lighthouse Brewing Company

 2.) Pothole Filler Imperial Stout – Paul Wilson and Franco Corno of Howe Sound Brewing Company

 3.) Singularity – Jason Meyer and Kevin Hearsum of Driftwood Brewing Company

 

IPA – 36 Beers

1.) 5 Rings IPA – Derrick Franche of High Mountian Brewing Company

 2.) Central City Imperial IPA – Gary Lohin of Central City Brewing Company

 3.) Red Racer IPA – Gary Lohin of Central City Brewing Company

 

Sour/Brett – 4 Beers

1.) Oud Bruin – Iain Hill of Yaletown Brewing Company

 2.) Bird Of Prey Flanders Red – Jason Meyer and Kevin Hearsum of Driftwood Brewing Company

 3.) Imperial Flanders – James Walton of Storm Brewing Ltd

 

Specialty – 20 Beers

1.) Smoke & Mirrors Imperial Smoked Ale – Kevin Emms of Coal Harbour Brewing

 2.) Serendipity #5 – Stefan Buhl of Tree Brewing Company

 3.) Schadenfreude Pumpkin Oktoberfest – Graham With of Parallel 49 Brewing Company

 

Strong – 7 Beers

1.) Hermannator Ice Bock – Ralf Pittroff of Vancouver Island Brewery

 2.) Old Cellar Dweller 2012 – Jason Meyer and Kevin Hearsum of Driftwood Brewing Company

 3.) Bourbon Barrel Aged Thor’s Hammer – Gary Lohin of Central City Brewing Company

And the People’s Choice Award went to

Belgian Quince IPA Cask – Lighthouse Brewing

After the awards were all handed out the cask festival went right back into full swing and ran until 7pm.  This left lots of time to congratulate all the deserving winners on their awards.  I would also like to congratulate both Parallel 49 Brewing and Townsite Brewing on both winning awards in their first year of operation.  Keep up the amazing work!

Sorry I did not bring my good camera to this event so the photos are not quite as good.

Thanks for reading!

Larger photos can be found her
https://plus.google.com/?hl=en-GB&gpsrc=gplp0#109863378309652904212/posts